SK US

Profil

Vzdelanie (2008-2013)

 - učiteľstvo anglického a francúzskeho jazyka a literatúry na Pedagogickej a Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Obe záverečné práce zamerané na výučbu anglického jazyka. Bakalárska práca sa zaoberala výučbou gramatiky ANJ pomocou Komunikatívneho prístupu a diplomová práca výučbou ANJ prostredníctvom Americkej populárnej kultúry.

 

Prístup & metodológia

Štúdium a skúsenosti ma priviedli k poznaniu, že decentným a naozaj efektívnym spôsobom výučby je Komunikatívny prístup (tzv. Communicative approach). Ten využívam v angličtine i francúzštine. Cieľom je uľahčiť a zelegantniť prejav (najmä hovorený) prostredníctvom nadobudnutia komunikatívnej kompetencie (4 subkompetencie - gramatická (častokrát žiaľ jediná vyučovaná), diskurzívna, sociokultúrna a strategická). Študent elegantnejšie a efektívnejšie konverzuje, verbálny prejav vhodne prispôsobuje sociálnej sitúacii a, najmä, vie sa vynájsť v komunikačnej kríze. Avšak využívané sú i pozitíva z iných moderných i tradičných metód.

Úsilie lektora je tiež často zamerané na ľahšie až automatické používanie obchodnej, administratívnej, s prácou súvisiacej a tzv. "korporátnej" angličtiny, prípadne francúzštiny

Vo výučbe AJ sú využívané moderné reálie anglofónnych krajín s príklonom a hlbšou znalosťou kultúry (i histórie a literatúry) USA. Vo výučbe FJ je prevažné zameranie na jednu frankofónnu krajinu, a to Francúzsko. Najmä Paríž, ako plamenisko kultúry a trendov v modernom frankofónnom svete. 

 

Prax (2007-2021) 

Cudzie jazyky som začal vyučovať už pred 14 rokmi

Počas VŠ rôzne súkromné doučovanie najmä  študentov SŠ i VŠ. V tomto období tiež rok ako lektor v edukačnom centre Freedu v Dúbravke. 

Po VŠ som učil na Strednej odbornej škole. Tam som úspešne doviedol maturitný ročník ku zloženiu maturitných skúšok. Sedel som i v Maturitnej komisii. Bol som zodpovedný za opravu a hodnotenie písomnej formy internej časti (PFIČ) Maturitnej skúšky.

Neskôr som bol lektorom ANJ a špecifických workshopov zamestnancov Certifikačného orgánu pri implementácii štrukturálnych fondov a kohézneho fondu na Ministerstve Financií SR.

Bohaté a rozmanité skúsenosti so súkromnými intenzívnymi i regulárnymi kurzami v profi učebni na Sabinovskej 14. Klientmi sú primárne pracujúci dospelí ľudia - často leaderi menších či rozsiahlejších firiem, tímov alebo úsekov (v súkromnom i štátnom sektore) vrátane CEO. Učil som alebo v súčasnosti učím tiež SŠ a VŠ študentov. Vyučuje sa prevažne business ANJ, všeobecná ANJ, a finančná ANJ a všeobecná FRJ. Kurzy sú prispôsobené k spokojnosti a jedinečnosti klienta.

Pomáhal som ľuďom pri motivačných listoch, prípravách na pohovor a korektúrach CV. Som tiež autorom prekladu webstránok, dlhších manuálov prístrojov, väčších akademických textov (didaktika, archeológia) mnohých menších textov ako abstrakty záverečných prác, resumé a podobne. Mám tiež širokú prax v prekladaní mailovej komunikácie. 

Ako tlmočník som pôsobil alebo pôsobím v rôznych oblastiach: medicína (napr. videohovory s Ayurveda MUDr. do Indie) , vzdelávanie (konferencia Európsky učiteľ 21-ho storočia 2019), náboženstvo (omše pastora z Nigérie), súdnictvo (galavečer valného zhromaždenia Európskej siete súdnych rád).  

Viac krát ma Štátny pedagogický ústav poveril zodpovednosťou za administráciu testovania, sumarizáciu testovania a kontrolu na úrovni B1 na Technickej Univerzite v Košiciach. Testovaní boli frekventanti (pedagogickí zamestnanci základných škôl) v rámci národného projektu Vzdelávanie učiteľov základných škôl v oblasti cudzích jazykov v súvislosti s Koncepciou vyučovania cudzích jazykov na základných a stredných školách.

Kontinuálny profesionálny rozvoj je úplnou samozrejmosťou. Plus, kontakty s native speakermi a pozorovanie a aktivita na lektorských, prekladateľských a tlmočníckých fórach ponúka priestor pre vzájomnú inšpiráciu. Dobrým príkladom je zúčastnenie sa English Language Teaching konferencie, ktorá sa konala začiatkom júna 2015 a 2016 alebo prekladteľsko-tlmočníckeho podujatia Hieronymove dni 2016 a 2018. Takisto neustále rozširovanie množstva materiálov a pomôcok pre výučbu a preklady je samozrejmosťou.

Spolupráca a inšpirácia prebieha aj na úrovni znalostí a skúseností vo všeobecnom kariérnom, ekonomickom či podnikateľskom rozvoji. Neustála komunikácia a prijímanie poradenstva od ľudí z oblasti ekonomiky, ľudských zdrojov a managementu, predaja, marketingu i psychológie.

 

Zahraničie 

(2006 & 2007) Krátkodobý pobyt v rodine v Belgicku. Návšteva hodín v škole, workshopy a sociálny život. Nutnosť využívať ANJ (niekedy FRJ) v každodennom živote.

(2006) Krátkodobý pobyt v Luxembursku u príbuznej, právničky. Používanie FRJ

(6-9/2011) Žil som v New York City. Samostatne vybavil všetky  úrady, bývanie, telefón, internet a v neposlednom rade našiel viacero prác.  Potom pochodil a zdokumentoval prakticky všetky susedstvá Manhattanu. Odniesol som si odtiaľ nielen nezabudnuteľné osobné zážitky, ale i značný rezervoár vo výučbe použiteľných poznatkov a autentických materiálov.

(6-7/2014) Som žil istý čas v Paríži v 5e arrondissement pri Panthéone, miestnymi označené ako srdce Paríža. Nadviazané kontakty a navštívené a zdokumentované všetky známe ale i menej známe miesta a monumenty. Tiež kuriozity ako napríklad Socha Slobody v Paríži. Poznatky pre  život i turizmus v Paríži, materiály, praktické info a unikátne zážitky. 

(7/2016) Pochodil Londýn s bývalou kamarátkou, ktorá tam žije, pracuje a je vydatá.

(6,7/2018) Som  cestoval a tlmočil niekoľko týždňov po Peru, Južnej Amerike s rodinou mojej tety z druhého kolena, ktorá tam už dlhé roky žije s rodeným Peruáncom. 

(11,12/2018) Pracovný pobyt, tlmočenie v Dubaji, Spojených Arabských Emirátoch. Najmä obchodné rokovania (vysvetľovanie produktov i obchodných detailov) v rámci slovenskej misie na výstave The Big 5. Som tu na pár záberoch na tomto cca 1-minútovom videu.

https://www.youtube.com/watch?v=TmyKXMj3sGc

 

Etablovanosť & kredibilita

(6/2014) Som sa stal úspešne členom Slovenskej asociácie prekladateľov a tlmočníkov.

(1/2015) Som sa stal úspešne členom Slovenskej komory učiteľov anglického jazyka.

 

Andrej - osobné info

Zaujíma ma dianie vo svete, najmä v USA. Baví ma psychológia, história, rečnícke umenie, romanca, posedenia s kamarátmi, prechádzky, práca a poskytovanie kvality služieb klientom, svet businessu a osobnostný rozvoj. Mám rád zelený čaj. Viem dobre hrať šach. Fascinuje ma východ a západ slnka.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti